$0
Add rugged protection and a clean, aggressive look with these precision-fit fender flares that provide up to 3" of additional tire coverage. The vented, matte-black styling guards against rock chips, tire sling, scuffs, and fading while maintaining a seamless, vehicle-specific appearance.
*Installation/compatibility note: Simple bolt-on installation on most applications; no cutting, drilling, or modifications required. Verify vehicle fitment for wheel/tire size and offset before installation.
| Brand | Husky Liner |
| Front Flare Tire Coverage In. | 3 |
| Front Flare Height In. | 5 |
| Rear Flare Tire Coverage In. | 3 |
| Rear Flare Height In. | 5.5 |
| Quantity | Set of 4pcs |
| Series | DRT Style |
| Note | Except Lightning |
| Submodel | 5'7" Bed, 6'7" Bed, 8' Bed |
| Installation side | Front, Rear |
| Box Weight | 20 lbs |
| Box Length | 52 in |
| Box Width | 34.4 in |
| Box Height | 11 in |
|
Fitment
Show all |
2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150, 2026||Ford||F-150
|
