The FOX 2.5 Performance Series HTO is a bolt-on shock designed with position-sensitive technology, vehicle-specific valving, and larger pistons to improve on- and off-road performance.
Its Type II anodized aluminum body efficiently dissipates heat and resists corrosion. The 2.5-inch shock body features an internal floating piston (IFP) that separates shock oil from high-pressure nitrogen to optimize damping.
Hydraulic Top Out (HTO) technology provides usable position-sensitive rebound damping on and off pavement. HTO reduces harsh top-outs and increases comfort by forcing shock oil through a secondary shim stack to slow shock shaft speed.
*Bolt-on design fits many applications; particularly beneficial when using heavier, aggressive tires or when the vehicle is lifted beyond OEM height. Verify vehicle-specific fitment before installation.
| Brand | Ridefox |
| Series | Performance Series HTO 2.5 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 0-1.5" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Tank Type | Internal Floating Piston (IFP) |
| Body Diameter (in) | 2.5 |
| Material | Aluminum |
| Quantity | Single |
| Box Height | 3.3 in |
| Box Width | 3.4 in |
| Box Length | 24.8 in |
| Box Weight | 6.2 lbs |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2014||Dodge||Ram 2500, 2015||Dodge||Ram 2500, 2016||Dodge||Ram 2500, 2017||Dodge||Ram 2500, 2018||Dodge||Ram 2500, 2019||Dodge||Ram 2500, 2020||Dodge||Ram 2500, 2014||Dodge||Ram 3500, 2015||Dodge||Ram 3500, 2016||Dodge||Ram 3500, 2017||Dodge||Ram 3500, 2018||Dodge||Ram 3500, 2019||Dodge||Ram 3500, 2020||Dodge||Ram 3500, 2021||Dodge||Ram 2500, 2021||Dodge||Ram 3500, 2021||Ram||2500, 2021||Ram||3500, 2020||Ram||2500, 2020||Ram||3500, 2019||Ram||2500, 2019||Ram||3500, 2018||Ram||2500, 2018||Ram||3500, 2017||Ram||2500, 2017||Ram||3500, 2016||Ram||2500, 2016||Ram||3500, 2015||Ram||2500, 2015||Ram||3500, 2014||Ram||2500, 2014||Ram||3500, 2022||Dodge||Ram 2500, 2022||Ram||2500, 2022||Dodge||Ram 3500, 2022||Ram||3500, 2023||Dodge||Ram 2500, 2023||Dodge||Ram 3500, 2023||Ram||2500, 2023||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 3500, 2024||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 2500, 2024||Ram||2500, 2025||Ram||3500, 2025||Dodge||Ram 3500, 2025||Ram||2500, 2025||Dodge||Ram 2500
|
