$0
Bolt-on shock designed to improve on- and off-road performance with position-sensitive rebound control and larger pistons for increased damping capacity and comfort.
Increase damping capacity and ride comfort with position-sensitive rebound control from this 2.5 Performance Series HTO shock.
*Vehicle-specific valving: confirm fitment for your application. HTO is especially beneficial when using heavier aggressive tires or vehicles lifted beyond OEM height. Bolt-on installation; some models may require additional hardware or alignment after installation.
| Brand | Ridefox |
| Series | Performance Series HTO 2.5 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 2-3.5" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Compressed | 19 |
| Extended | 30.36 |
| Travel | 11.36 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 3.1 in |
| Box Width | 3.4 in |
| Box Length | 25 in |
| Box Weight | 6.8 lbs |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2014||Dodge||Ram 3500, 2015||Dodge||Ram 3500, 2016||Dodge||Ram 3500, 2017||Dodge||Ram 3500, 2018||Dodge||Ram 3500, 2019||Dodge||Ram 3500, 2020||Dodge||Ram 3500, 2021||Dodge||Ram 3500, 2021||Ram||3500, 2020||Ram||3500, 2019||Ram||3500, 2018||Ram||3500, 2017||Ram||3500, 2016||Ram||3500, 2015||Ram||3500, 2014||Ram||3500, 2022||Dodge||Ram 3500, 2022||Ram||3500, 2023||Dodge||Ram 3500, 2023||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 3500, 2024||Ram||3500, 2025||Ram||3500, 2025||Dodge||Ram 3500
|
