$0
The aluminum-bodied Performance Series 2.0 Reservoir shock delivers race-derived performance in an affordable, hassle-free bolt-on package.
*Designed as a direct bolt-on replacement for compatible applications; verify fitment and select the appropriate valving for your vehicle before installation.
| Brand | Ridefox |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 6" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Tank Type | Remote |
| Body Diameter (in) | 2 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 17.05 |
| Extended | 28.35 |
| Travel | 11.3 |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 10 in |
| Box Width | 10.1 in |
| Box Length | 30.5 in |
| Box Weight | 22.8 lbs |
| UPCCode | 711745591561 |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2014||Dodge||Ram 2500, 2015||Dodge||Ram 2500, 2016||Dodge||Ram 2500, 2017||Dodge||Ram 2500, 2018||Dodge||Ram 2500, 2019||Dodge||Ram 2500, 2020||Dodge||Ram 2500, 2021||Dodge||Ram 2500, 2021||Ram||2500, 2020||Ram||2500, 2019||Ram||2500, 2018||Ram||2500, 2017||Ram||2500, 2016||Ram||2500, 2015||Ram||2500, 2014||Ram||2500, 2022||Dodge||Ram 2500, 2022||Ram||2500, 2023||Dodge||Ram 2500, 2023||Ram||2500, 2024||Dodge||Ram 2500, 2024||Ram||2500, 2025||Ram||2500, 2025||Dodge||Ram 2500
|
