$0
The Performance Series 2.0 IFP smooth-body shocks deliver advanced shock technology to improve ride quality and handling for trucks and SUVs. They combine race-proven damping control with a durable construction to provide a comfortable on-road ride and predictable off-road performance in demanding conditions.
*Designed for truck and SUV applications; verify vehicle fitment and valve tuning for your specific application. Installation by a qualified technician is recommended.
| Brand | Ridefox |
| Note | Fits 6 lug version only |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 0-1" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Tank Type | Internal Floating Piston (IFP) |
| Body Diameter (in) | 2 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 14.15 |
| Extended | 22.27 |
| Travel | 8.12 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 3.2 in |
| Box Width | 3.4 in |
| Box Length | 25.1 in |
| Box Weight | 4.9 lbs |
| UPCCode | 714686856706 |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2016||Toyota||Tacoma, 2017||Toyota||Tacoma, 2018||Toyota||Tacoma, 2019||Toyota||Tacoma, 2020||Toyota||Tacoma, 2021||Toyota||Tacoma, 2005||Toyota||Tacoma, 2006||Toyota||Tacoma, 2007||Toyota||Tacoma, 2008||Toyota||Tacoma, 2009||Toyota||Tacoma, 2010||Toyota||Tacoma, 2011||Toyota||Tacoma, 2012||Toyota||Tacoma, 2013||Toyota||Tacoma, 2014||Toyota||Tacoma, 2015||Toyota||Tacoma, 2022||Toyota||Tacoma, 2023||Toyota||Tacoma
|
