$0
High-performance 2.5-inch internal bypass shocks engineered to deliver velocity- and position-sensitive damping for confident control over rough, high-speed terrain.
These shocks combine precision adjustability and rugged construction to improve stability, comfort, and control when driving fast through challenging terrain.
*Designed as a bolt-on kit for Toyota Tacoma; verify fitment for your vehicle year and suspension configuration before installation.
| Brand | Ridefox |
| Note | Fits 6 lug version only |
| Series | Factory Race Series 2.5 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 2-3" |
| Type Adjusters | Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Body Diameter (in) | 2.5 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 15.35 |
| Extended | 24.9 |
| Travel | 9.55 |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 15.8 in |
| Box Width | 16.8 in |
| Box Length | 33.5 in |
| Box Weight | 35.6 lbs |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2016||Toyota||Tacoma, 2017||Toyota||Tacoma, 2018||Toyota||Tacoma, 2019||Toyota||Tacoma, 2020||Toyota||Tacoma, 2021||Toyota||Tacoma, 2005||Toyota||Tacoma, 2006||Toyota||Tacoma, 2007||Toyota||Tacoma, 2008||Toyota||Tacoma, 2009||Toyota||Tacoma, 2010||Toyota||Tacoma, 2011||Toyota||Tacoma, 2012||Toyota||Tacoma, 2013||Toyota||Tacoma, 2014||Toyota||Tacoma, 2015||Toyota||Tacoma, 2022||Toyota||Tacoma, 2023||Toyota||Tacoma
|
