$0
High-performance internal bypass shocks engineered for aggressive off-road driving. These shocks combine velocity- and position-sensitive damping with adjustable compression control to deliver confident, controlled suspension behavior across a wide range of terrain and speeds.
Built to support high-speed travel through rugged terrain while maintaining control and comfort.
*Compatible as a bolt-on kit for Toyota Tacoma. Verify year, model, and trim for exact fitment before installation.
| Brand | Ridefox |
| Series | Factory Race Series 2.5 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 0-1.5" |
| Type Adjusters | Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Body Diameter (in) | 2.5 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 14.35 |
| Extended | 22.9 |
| Travel | 8.55 |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 10 in |
| Box Width | 32 in |
| Box Length | 57 in |
| Box Weight | 35 lbs |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2016||Toyota||Tacoma, 2017||Toyota||Tacoma, 2018||Toyota||Tacoma, 2019||Toyota||Tacoma, 2020||Toyota||Tacoma, 2021||Toyota||Tacoma, 2005||Toyota||Tacoma, 2006||Toyota||Tacoma, 2007||Toyota||Tacoma, 2008||Toyota||Tacoma, 2009||Toyota||Tacoma, 2010||Toyota||Tacoma, 2011||Toyota||Tacoma, 2012||Toyota||Tacoma, 2013||Toyota||Tacoma, 2014||Toyota||Tacoma, 2015||Toyota||Tacoma, 2022||Toyota||Tacoma, 2023||Toyota||Tacoma
|
