$0
High-performance monotube shocks engineered to improve on- and off-road ride quality while preserving OEM handling. These bolt-on units feature larger pistons and tuned valving to increase damping capacity and control without sacrificing comfort.
*Compatible with Chevrolet Silverado 1500 and GMC Sierra 1500. Bolt-on installation; verify year, cab, and suspension configuration for proper fitment before installation.
| Brand | Ridefox |
| Series | Performance Series HTO 2.5 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 2-3" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Compressed | 14.31 |
| Extended | 18.8 |
| Travel | 4.49 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 3.2 in |
| Box Width | 3.5 in |
| Box Length | 25.1 in |
| Box Weight | 5.9 lbs |
| Submodel | 1500 |
|
Fitment
Show all |
2007||Chevrolet||Silverado 1500, 2008||Chevrolet||Silverado 1500, 2009||Chevrolet||Silverado 1500, 2010||Chevrolet||Silverado 1500, 2011||Chevrolet||Silverado 1500, 2012||Chevrolet||Silverado 1500, 2013||Chevrolet||Silverado 1500, 2014||Chevrolet||Silverado 1500, 2015||Chevrolet||Silverado 1500, 2016||Chevrolet||Silverado 1500, 2017||Chevrolet||Silverado 1500, 2018||Chevrolet||Silverado 1500, 2019||Chevrolet||Silverado 1500, 2015||Chevrolet||Tahoe, 2014||Chevrolet||Tahoe, 2013||Chevrolet||Tahoe, 2012||Chevrolet||Tahoe, 2011||Chevrolet||Tahoe, 2010||Chevrolet||Tahoe, 2009||Chevrolet||Tahoe, 2008||Chevrolet||Tahoe, 2007||Chevrolet||Tahoe, 2015||Chevrolet||Suburban, 2007||Chevrolet||Suburban, 2008||Chevrolet||Suburban, 2009||Chevrolet||Suburban, 2010||Chevrolet||Suburban, 2011||Chevrolet||Suburban, 2012||Chevrolet||Suburban, 2013||Chevrolet||Suburban, 2014||Chevrolet||Suburban
|
