$0
Race-proven durability and precise control, engineered to withstand extreme use and deliver consistent performance under demanding conditions. These coil-over reservoir shocks are tuned to give responsive handling and reliable damping across varied terrain.
* Installation/compatibility: bolt-on design fits specific vehicle applications—verify fitment before purchase. Units are pre-set to level the vehicle but allow preload and ride-height adjustments; basic tools and a post-install alignment may be required.
| Brand | Ridefox |
| Note | Lift: 2.5-3, Requires Upper Control Arm |
| Series | Performance Elite Series 2.5 |
| Shock Type | Coil-Over |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 1.5-3" |
| Type Adjusters | Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 15.49 |
| Extended | 19.97 |
| Travel | 4.48 |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 10.9 in |
| Box Width | 19.2 in |
| Box Length | 39.8 in |
| Box Weight | 64.8 lbs |
|
Fitment
Show all |
2007||Chevrolet||Silverado 1500, 2008||Chevrolet||Silverado 1500, 2009||Chevrolet||Silverado 1500, 2010||Chevrolet||Silverado 1500, 2011||Chevrolet||Silverado 1500, 2012||Chevrolet||Silverado 1500, 2013||Chevrolet||Silverado 1500, 2014||Chevrolet||Silverado 1500, 2015||Chevrolet||Silverado 1500, 2016||Chevrolet||Silverado 1500, 2017||Chevrolet||Silverado 1500, 2018||Chevrolet||Silverado 1500, 2019||Chevrolet||Silverado 1500, 2007||GMC||Sierra 1500, 2008||GMC||Sierra 1500, 2009||GMC||Sierra 1500, 2010||GMC||Sierra 1500, 2011||GMC||Sierra 1500, 2012||GMC||Sierra 1500, 2013||GMC||Sierra 1500, 2014||GMC||Sierra 1500, 2015||GMC||Sierra 1500, 2016||GMC||Sierra 1500, 2017||GMC||Sierra 1500, 2018||GMC||Sierra 1500, 2019||GMC||Sierra 1500
|
