$0
Performance Elite Series 2.5 Reservoir smooth-body shocks deliver enhanced ride quality and precise control for Trucks and SUVs. Built from off-road race-derived designs and refined in extreme conditions, these shocks provide race-proven performance in a bolt-on package.
Experience improved control and ride quality with a shock designed to withstand demanding conditions while remaining simple to install.
*Applications available to fit most stock and lifted Trucks and SUVs. Verify vehicle-specific fitment before installation; professional installation is recommended.
| Brand | Ridefox |
| Note | Lift: 0-1.5 |
| Series | Performance Elite Series 2.5 |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 0-1.5" |
| Type Adjusters | Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Compressed | 15.84 |
| Extended | 24.82 |
| Travel | 8.98 |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 16 in |
| Box Width | 16 in |
| Box Length | 40 in |
| Box Weight | 60 lbs |
|
Fitment
Show all |
2007||Chevrolet||Silverado 1500, 2008||Chevrolet||Silverado 1500, 2009||Chevrolet||Silverado 1500, 2010||Chevrolet||Silverado 1500, 2011||Chevrolet||Silverado 1500, 2012||Chevrolet||Silverado 1500, 2013||Chevrolet||Silverado 1500, 2014||Chevrolet||Silverado 1500, 2015||Chevrolet||Silverado 1500, 2016||Chevrolet||Silverado 1500, 2017||Chevrolet||Silverado 1500, 2018||Chevrolet||Silverado 1500, 2019||Chevrolet||Silverado 1500, 2007||GMC||Sierra 1500, 2008||GMC||Sierra 1500, 2009||GMC||Sierra 1500, 2010||GMC||Sierra 1500, 2011||GMC||Sierra 1500, 2012||GMC||Sierra 1500, 2013||GMC||Sierra 1500, 2014||GMC||Sierra 1500, 2015||GMC||Sierra 1500, 2016||GMC||Sierra 1500, 2017||GMC||Sierra 1500, 2018||GMC||Sierra 1500, 2019||GMC||Sierra 1500
|
