$0
The Performance Series 2.0 Coil-Over IFP is a bolt-on coil-over shock designed to improve ride quality and handling in both on-road and off-road conditions. It combines a durable, high-cooling body with precision valving and an internal floating piston to deliver consistent performance under demanding use.
*Bolt-on installation with no modifications required; available applications cover stock and lifted trucks that reuse the factory shock mounting points.
| Brand | Ridefox |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Coil-Over |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 0-2.25" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Material | Steel |
| Compressed | 18.12 |
| Extended | 24.24 |
| Travel | 6.12 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 5.7 in |
| Box Width | 6.1 in |
| Box Length | 29.2 in |
| Box Weight | 21.6 lbs |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2024||Toyota||Land Cruiser 250, 2025||Toyota||Land Cruiser 250, 2025||Toyota||4Runner, 2026||Toyota||4Runner, 2024||Lexus||GX550, 2025||Lexus||GX550, 2026||Lexus||GX550, 2026||Toyota||Land Cruiser 250
|
