$0
The Factory Race Series 2.0 Stabilizer ATS replaces the push/pull steering feedback typical of conventional stabilizers by using an Adjustable Through Shaft (ATS) design that prevents shaft fluid displacement throughout the stabilizer’s travel. The unit combines a piggyback reservoir with an Internal Floating Piston (IFP) to separate oil from the nitrogen charge and reduce cavitation, while an external adjuster offers precise tuning to match driving style and setup.
*Verify vehicle-specific fitment and mounting clearance prior to installation; this product is designed as a single bolt-on stabilizer.
| Brand | Ridefox |
| Series | Factory Race Series 2.0 |
| Shock Type | Stabilizer |
| Installation side | Stabilizer |
| Type Adjusters | Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 14.09 |
| Extended | 22.19 |
| Travel | 8.11 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 8.9 in |
| Box Width | 10.6 in |
| Box Length | 25.2 in |
| Box Weight | 22.4 lbs |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-250, 2018||Ford||F-250, 2019||Ford||F-250, 2020||Ford||F-250, 2017||Ford||F-350, 2018||Ford||F-350, 2019||Ford||F-350, 2020||Ford||F-350, 2021||Ford||F-250, 2021||Ford||F-350, 2022||Ford||F-250, 2022||Ford||F-350
|
