$0
Live Valve suspension continuously monitors terrain and driver inputs, adapting damping 400 times per second to deliver an optimized ride and handling balance in every moment.
| Brand | Ridefox |
| Note | Does not fit Single Cab Models. Tremor models require reducing rear lift to optimize performance |
| Note | Fits Supercrew Models |
| Series | Live Valve 3.2 |
| Shock Type | Coil-Over |
| Installation side | Front, Rear |
| Lift Height, inch | 2-2.5" |
| Type Adjusters | Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Quantity | Set of 4pcs |
| Box Height | 10.3 in |
| Box Width | 14 in |
| Box Length | 39.5 in |
| Box Weight | 44.5 lbs |
| Submodel | SuperCrew |
| Fitment | 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150 |
