$0
Eibach LIFT-BLOCKS are designed to level the front and rear of pickup trucks without the need for upgrading springs and shocks.
* Excludes vehicles with CCD Electronic Suspension.
| Applications | Front | Rear |
| 2021-2025 Ford F-150 Super Crew 2.7L V6 EcoBoost 2WD | Excludes vehicles w/ CCD Electronic Suspension | N/A | +1.0" |
| 2021-2025 Ford F-150 Super Crew 3.5L V6 EcoBoost 2WD | Excludes vehicles w/ CCD Electronic Suspension | N/A | +1.0" |
| 2021-2025 Ford F-150 Super Crew 5.0L 2WD | Excludes vehicles w/ CCD Electronic Suspension | N/A | +1.0" |
| Lift height, rear | 1" |
| Brand | Eibach |
| Note | Block Height 1.0" |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Note | Excludes vehicles W/CCD Electronic Suspension |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 1" |
| Quantity | Kit |
| Box Height | 4.7 in |
| Box Width | 5.1 in |
| Box Length | 15 in |
| Box Weight | 11.4 lbs |
| Submodel | 5.0L V8 Gas, 2.7L V6 Gas, 3.5L V6 EcoBoost |
| Drive Type | RWD |
|
Fitment
Show all |
2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150
|
