$0
Eibach LIFT-BLOCKS provide a simple way to level your truck’s stance, delivering a precise rear lift without replacing springs or shocks.
* Excludes vehicles with CCD Electronic Suspension. Designed for use with PRO-TRUCK Sport Shocks.
| Applications | Front | Rear |
| 2021-2025 Ford F-150 Super Crew 2.7L V6 EcoBoost 4WD | Excludes vehicles w/ CCD Electronic Suspension | N/A | +1.0" |
| 2021-2025 Ford F-150 Powerboost Super Crew 3.5L Hybrid 4WD | Excludes vehicles w/ CCD Electronic Suspension | N/A | +1.0" |
| 2021-2025 Ford F-150 Super Crew 5.0L 4WD | Excludes vehicles w/ CCD Electronic Suspension | N/A | +1.0" |
| 2021-2025 Ford F-150 Super Crew 3.5L V6 EcoBoost 4WD | Excludes vehicles w/ CCD Electronic Suspension | N/A | +1.0" |
| Lift height, rear | 1" |
| Brand | Eibach |
| Note | Block Height 2.5" / Lift Height 1.0" |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Note | Excludes vehicles W/CCD Electronic Suspension |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 1" |
| Quantity | Kit |
| Box Height | 4.9 in |
| Box Width | 5 in |
| Box Length | 16.9 in |
| Box Weight | 17.3 lbs |
|
Submodel
Show all |
5.0L V8 Gas, 2.7L V6 Gas, 3.5L V6 EcoBoost, 3.5L V6 PowerBoost
|
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150
|
