This suspension system for the Toyota Tundra uses extended-length ductile iron steering knuckles designed to maintain the factory steering geometry, providing a proper turning radius with oversized tires and wheels. The factory lower control arms are relocated using heavy, high-arched 1/4" thick steel crossmembers with an integrated differential skid plate for off‑road protection. The factory front sway bar is retained and used with sway bar drops. The basic kit includes heavy-duty front coilover spacers that retain the stock shocks without disassembly and a rear 3" block and u‑bolt lift system for a factory-like ride.
*Compatibility/installation notes: Cannot use original equipment (OEM) wheels and tires with this kit; designed for Double Cab and CrewMax models with the 5.7L engine and automatic transmission only; does not allow use of 17" wheels; not compatible with TRD PRO models.
| Transmission | Automatic |
| Note | Double Cab & CrewMax 5.7L w/ Auto Trans only |
| Note | Will not work with TRD PRO models |
| Note | Will not allow use of 17" wheels |
| Submodel | 5.7L V8 Gas |
| Lift Height, inch | 6" |
| Submodel | CrewMax, Double Cab |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Can not use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 289 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 16 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2016||Toyota||Tundra, 2017||Toyota||Tundra, 2018||Toyota||Tundra, 2019||Toyota||Tundra, 2020||Toyota||Tundra, 2021||Toyota||Tundra
|
