Extended-length ductile iron steering knuckles are engineered to maintain the factory steering geometry for proper turning radius with oversized tires and wheels. Factory lower control arms are relocated using a high-arched 1/4" thick steel crossmember that includes an integrated differential skid plate for underbody protection. The factory front sway bar is retained and used with sway bar drops. The system preserves a factory-like ride by retaining stock coilover shocks with heavy-duty front coilover spacers and impact struts. Rear lift is achieved with a 3" block and u-bolt kit.
*Installation/Compatibility notes: Cannot use OEM wheels and tires. Designed for Double Cab and CrewMax with 5.7L and automatic transmission only. Not compatible with TRD PRO models. Will not allow use of 17" wheels.
| Transmission | Automatic |
| Note | Double Cab & CrewMax 5.7L w/ Auto Trans only |
| Note | Will not work on TRD PRO models |
| Note | Will not allow use of 17″ wheels |
| Submodel | 5.7L V8 Gas |
| Lift Height, inch | 6" |
| Submodel | CrewMax, Double Cab |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Can not use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 303 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 16 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2007||Toyota||Tundra, 2008||Toyota||Tundra, 2009||Toyota||Tundra, 2010||Toyota||Tundra, 2011||Toyota||Tundra, 2012||Toyota||Tundra, 2013||Toyota||Tundra, 2014||Toyota||Tundra
|
