Fabtech’s 5" coilover conversion for Jeep JL and JT diesel models replaces the separate coil spring and shock arrangement with a Dirt Logic 2.5 stainless steel coilover to deliver superior offroad damping and an improved highway ride. Tuned specifically for Jeep applications, this conversion increases wheel travel and high-speed damping for a more controlled, comfortable ride.
*Compatibility and installation notes: Fits 2020–2023 Jeep Wrangler JL 4-door 4WD and 2021–2023 Jeep Gladiator JT 4WD diesel models. Does not fit 4XE, Rubicon 392, or Mojave models. Bracketry allows clearance for 9" wide wheels with approximately 4.5" backspacing and up to 13.5" tire width. Installation is bolt-on but professional alignment is recommended after fitment.
| Note | Does not fit 4XE, Rubicon 392 or Mojave models |
| Quantity | Pair |
| Series | Dirt Logic 2.5 |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 5" |
| Submodel | 4 Door |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | 4-door models only |
| Box Weight | 123 lbs |
| Box Length | 35 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 8 in |
|
Fitment
Show all |
2020||Jeep||Wrangler JL, 2020||Jeep||Gladiator JT, 2021||Jeep||Gladiator JT, 2021||Jeep||Wrangler JL, 2022||Jeep||Wrangler JL, 2022||Jeep||Gladiator JT, 2023||Jeep||Wrangler JL, 2023||Jeep||Gladiator JT
|
| Type Adjusters | Non Adjustable |
