$0
Dirt Logic Coilovers deliver a durable, corrosion-resistant suspension upgrade for 2017–2022 Ford F250/F350 4WD trucks. Built with a stainless steel body and a NitroSteel piston rod, these coilovers offer adjustable performance in a package that installs using the factory coil spring bucket for a quick, straightforward fitment.
*Uses the factory coil spring bucket for fast, easy installation. Will not work with leveling or basic systems.
| Quantity | Pair |
| Series | Dirt Logic 2.5 |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 6" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Will not work with leveling or basic systems |
| Box Weight | 69 lbs |
| Box Length | 35 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 8 in |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-250, 2018||Ford||F-250, 2019||Ford||F-250, 2020||Ford||F-250, 2017||Ford||F-350, 2018||Ford||F-350, 2019||Ford||F-350, 2020||Ford||F-350, 2021||Ford||F-250, 2021||Ford||F-350, 2022||Ford||F-250, 2022||Ford||F-350
|
| Type Adjusters | Non Adjustable |
