$0
Fabtech heavy-duty traction bars reduce rear leaf spring axle wrap caused by tall lift blocks, high-torque engines and oversized tires. The shackle-style mount on one end moves with the leaf spring arch to provide a non-binding, smooth highway ride while delivering positive resistance to axle torque. These floating-style traction bars are a bolt-on design for easy installation.
*Fits 2023–2026 Ford F-250/F-350 4WD. For non-dually models only. Fits extended and crew cab short-bed models only. May not eliminate carrier bearing vibration on some vehicles. Fits rear axles with a 12-bolt differential cover only. Designed for 6" and 8" suspension systems only.
| Note | Fits extended and crewcab, short bed models only |
| Note | Fits rear axle with 12 bolt differential cover only |
| Submodel | 6'9" Bed |
| Note | Installation of traction bars may not eliminate carrier bearing vibration on some vehicles |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 6-8" |
| Submodel | SuperCab, Crew Cab |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Non dually models only |
| Box Weight | 110 lbs |
| Box Length | 68 in |
| Box Width | 13.5 in |
| Box Height | 6 in |
|
Fitment
Show all |
2023||Ford||F-250, 2023||Ford||F-350, 2024||Ford||F-250, 2024||Ford||F-350, 2025||Ford||F-250, 2025||Ford||F-350, 2026||Ford||F-250, 2026||Ford||F-350
|
| Submodel | Single Rear Wheel |
