$0
Fabtech Radius Arms are a heavy-duty upgrade for the front suspension of lifted Ram 2500 and 3500 4WD trucks. Tubular construction adds strength and a race-style look for aggressive off-road use while directly replacing the factory arms on lifted vehicles.
*Compatibility and installation notes: Non-dually models only. Designed for use with 2.5" to 7" suspension lifts. Direct replacement for factory radius arms; professional alignment after installation is recommended.
| Note | Fits 2.5″ – 7″ suspension systems only |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 2.5-7" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Non-dually models only |
| Box Weight | 65.4 lbs |
| Box Length | 43.4 in |
| Box Width | 12.8 in |
| Box Height | 9 in |
|
Fitment
Show all |
2014||Dodge||Ram 2500, 2015||Dodge||Ram 2500, 2016||Dodge||Ram 2500, 2017||Dodge||Ram 2500, 2018||Dodge||Ram 2500, 2019||Dodge||Ram 2500, 2020||Dodge||Ram 2500, 2014||Dodge||Ram 3500, 2015||Dodge||Ram 3500, 2016||Dodge||Ram 3500, 2017||Dodge||Ram 3500, 2018||Dodge||Ram 3500, 2019||Dodge||Ram 3500, 2020||Dodge||Ram 3500, 2021||Dodge||Ram 2500, 2021||Dodge||Ram 3500, 2021||Ram||2500, 2021||Ram||3500, 2020||Ram||2500, 2020||Ram||3500, 2019||Ram||2500, 2019||Ram||3500, 2018||Ram||2500, 2018||Ram||3500, 2017||Ram||2500, 2017||Ram||3500, 2016||Ram||2500, 2016||Ram||3500, 2015||Ram||2500, 2015||Ram||3500, 2014||Ram||2500, 2014||Ram||3500, 2022||Dodge||Ram 2500, 2022||Ram||2500, 2022||Dodge||Ram 3500, 2022||Ram||3500, 2023||Dodge||Ram 2500, 2023||Dodge||Ram 3500, 2023||Ram||2500, 2023||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 3500, 2024||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 2500, 2024||Ram||2500
|
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Submodel | Single Rear Wheel |
