$0
The Fabtech FTS-X suspension system upgrades the performance and capability of 2023 and newer Ford Super Duty F-250 and F-350 trucks. Engineered to balance refined on-road comfort with serious off-road capability, the system is purpose-built to handle heavy loads, highway driving, and rugged terrain.
*Designed for 2023+ Ford Super Duty F-250 and F-350 models. Intended for non-dually models only. Not compatible with gasoline engines. Does not fit vehicles equipped with Ford onboard scale systems. Kit supports 2.5", 4", and 6" lifts; verify tire size and wheel backspacing to ensure full steering clearance and proper fitment.
| Note | Will not fit gas motors |
| Note | Does not fit vehicles equipped with Ford onboard scale system |
| Submodel | 6.7L V8 Diesel |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 2.5-6" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Non dually models only |
| Box Weight | 79.2 lbs |
| Box Length | 43.9 in |
| Box Width | 13.1 in |
| Box Height | 9.1 in |
|
Fitment
Show all |
2023||Ford||F-250, 2023||Ford||F-350, 2024||Ford||F-250, 2024||Ford||F-350, 2025||Ford||F-250, 2025||Ford||F-350, 2026||Ford||F-250, 2026||Ford||F-350
|
| Type Adjusters | Adjustable |
| Submodel | Single Rear Wheel |
