Fabtech’s redesigned Radius Arms deliver a modern, aggressive look and heavy-duty performance for lifted Super Duty front suspensions. Built for demanding off-road use, these arms combine race-style construction with durable materials to strengthen the front end and improve handling on taller vehicles.
These Radius Arms provide a heavy-duty upgrade that improves strength, tracking, and durability for lifted Super Duty trucks while maintaining steering clearance for larger wheel and tire combinations.
*Compatibility/installation notes: Fits 2023–2026 Ford F250, F350, F450, and F550 4WD diesel Super Duty trucks. Designed for use with 2.5", 4", and 6" suspension lifts. Allows full steering lock with a 13.50" wide tire on a wheel with 5" backspacing. Verify fitment and alignment after installation.
| Note | Fits 2.5″, 4″ and 6″ suspension systems only |
| Submodel | 6.7L V8 Diesel |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 2.5-6" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Will fit all Factory wheel and tire combinations |
| Box Weight | 63.7 lbs |
| Box Length | 43.6 in |
| Box Width | 13 in |
| Box Height | 9.3 in |
|
Fitment
Show all |
2023||Ford||F-250, 2023||Ford||F-350, 2024||Ford||F-250, 2024||Ford||F-350, 2025||Ford||F-250, 2025||Ford||F-350, 2023||Ford||F-450, 2024||Ford||F-450, 2025||Ford||F-450, 2025||Ford||F-550, 2024||Ford||F-550, 2023||Ford||F-550, 2026||Ford||F-250, 2026||Ford||F-350, 2026||Ford||F-450, 2026||Ford||F-550
|
| Type Adjusters | Non Adjustable |
