$0
The Matrix Series front bumper combines slim-fitting, rugged design with practical utility for trucks. Built from heavy plate steel and finished with a durable powder coat, it balances style and function for off-road and on-road use.
*Compatibility/installation notes: Center mount accommodates a single-row 30" light bar (light bar not provided). Does not work with Diesel or AT4X models. Not compatible with Super Cruise technology.
| Finish | Matte Powder Coated |
| Brand | Fab Fours |
| Series | Matrix |
| Box Height | 27 in |
| Box Width | 42 in |
| Box Length | 90 in |
| Box Weight | 300 lbs |
| Color | Black |
| Installation side | Front |
| Material | Steel |
|
Fitment
Show all |
2023||GMC||Sierra 1500, 2024||GMC||Sierra 1500, 2025||GMC||Sierra 1500, 2022||GMC||Sierra 1500 New Model, 2026||GMC||Sierra 1500
|
| С защитной сеткой | Нет |
| С центральной дугой | Нет |
| Крепление под лебёдку | Да |
| Совместимость с лебёдкой | Да |
| Буксировочные шаклы | Да |
| С защитной дугой | Нет |
