$0
The Matrix Series slim-fitting steel front bumper blends rugged utility with a low-profile design, offering mounting for lighting and winch equipment while maintaining improved tire clearance.
*The winch control box must be relocated for proper fitment when installing a winch and center light bar.
| Finish | Satin Powder Coated |
| Note | The Control Box on the Winch needs to be relocated for fitment with winch and lightbar |
| Brand | Fab Fours |
| Series | Matrix |
| Box Height | 37 in |
| Box Width | 37 in |
| Box Length | 42 in |
| Box Weight | 360 lbs |
| Color | Black |
| Installation side | Front |
| Material | Steel |
|
Fitment
Show all |
2023||Ford||F-250, 2023||Ford||F-350, 2024||Ford||F-250, 2024||Ford||F-350, 2025||Ford||F-250, 2025||Ford||F-350, 2026||Ford||F-250, 2026||Ford||F-350
|
| Буксировочные шаклы | Да |
| С защитной дугой | Нет |
| С защитной сеткой | Нет |
| С центральной дугой | Да |
| Крепление под лебёдку | Да |
| Совместимость с лебёдкой | Да |
