$0
Premium rear bumper engineered to provide durable rear-end protection, enhanced clearance, and integrated recovery and lighting options while complementing the vehicle’s styling.
*Compatibility/installation notes: Sensor compatible and designed to integrate with the vehicle’s existing receiver hitch; removable light inserts allow customization of lighting. Vehicle-specific mounting hardware and alignment are required—professional installation is recommended if unfamiliar with bumper replacement procedures.
| Finish | Matte Powder Coated |
| Brand | Fab Fours |
| Series | Premium |
| Box Height | 12 in |
| Box Width | 30 in |
| Box Length | 89 in |
| Box Weight | 200 lbs |
| Color | Black |
| Installation side | Rear |
| Material | Steel |
|
Fitment
Show all |
2023||Ford||F-250, 2023||Ford||F-350, 2024||Ford||F-250, 2024||Ford||F-350, 2025||Ford||F-250, 2025||Ford||F-350, 2026||Ford||F-250, 2026||Ford||F-350
|
| Совместимо с парковочными | Да |
| С защитной дугой | Нет |
| С защитной сеткой | Нет |
| С центральной дугой | Нет |
| Крепление под лебёдку | Нет |
| Совместимость с лебёдкой | Нет |
| Буксировочные шаклы | Да |
