$0
Heavy-duty one-piece rear bumper finished in powder-coated matte black steel. Designed as a direct-fit replacement to provide durable rear-end protection with integrated steps and recovery points.
*Sensor performance can be affected by sensor sensitivity, OE sensor housing, orientation, and operating conditions. Sensor testing was conducted on lifted trucks; verify sensor functionality and overall compatibility with your vehicle prior to installation.
| Finish | Matte Powder Coated |
| Brand | Fab Fours |
| Series | Premium |
| Box Height | 12 in |
| Box Width | 30 in |
| Box Length | 89 in |
| Box Weight | 200 lbs |
| Color | Black |
| Installation side | Rear |
| Material | Steel |
|
Fitment
Show all |
2019||Dodge||Ram 2500, 2020||Dodge||Ram 2500, 2019||Dodge||Ram 3500, 2020||Dodge||Ram 3500, 2021||Dodge||Ram 2500, 2021||Dodge||Ram 3500, 2021||Ram||2500, 2021||Ram||3500, 2020||Ram||2500, 2020||Ram||3500, 2019||Ram||2500, 2019||Ram||3500, 2022||Dodge||Ram 2500, 2022||Ram||2500, 2022||Dodge||Ram 3500, 2022||Ram||3500, 2023||Dodge||Ram 2500, 2023||Dodge||Ram 3500, 2023||Ram||2500, 2023||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 3500, 2024||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 2500, 2024||Ram||2500
|
| С защитной дугой | Нет |
| С центральной дугой | Нет |
| Крепление под лебёдку | Нет |
| Совместимость с лебёдкой | Нет |
| Буксировочные шаклы | Да |
| Совместимо с парковочными | Да |
