$0
The Red Steel Front Bumper delivers durable front-end protection with an aggressive, body-hugging design. Built for practicality and value, it offers winch capability, integrated recovery points, and provisions for auxiliary lighting.
*Not sensor compatible. Only available in Pre-Runner Guard option. 2019–2021 Classic trim packages must use the 2013–2018 bumper. Diesel models are not compatible. Excludes Rebel, Express, Warlock, and Sport models.
| Note | Only Available in Pre-Runner Guard Option |
| Note | 2019-2021 Classic Trim Packages must use 2013-2018 bumper |
| Note | Please see notes for Classic Body |
| Finish | Powder Coated |
| Note | Not Sensor Compatible |
| Brand | Fab Fours |
| Series | Red Steel |
| Box Height | 26 in |
| Box Width | 30 in |
| Box Length | 84 in |
| Box Weight | 125 lbs |
| Color | Black |
| Installation side | Front |
| Material | Steel |
| Крепление под лебёдку | Да |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2020||Dodge||Ram 1500, 2019||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2020||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2023||Ram||1500, 2019||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500, 2024||Dodge||Ram 1500, 2024||Ram||1500, 2025||Dodge||Ram 1500, 2025||Ram||1500, 2026||Dodge||Ram 1500, 2026||Ram||1500
|
| Совместимость с лебёдкой | Да |
| Буксировочные шаклы | Да |
| Совместимо с парковочными | Нет |
| С защитной дугой | Нет |
| С центральной дугой | Да |
