$0
The Matrix Series combines the best elements of premium winch bumpers into a slim-fitting steel design that balances aggressive style with practical utility. Built to accommodate off-road lighting and winch setups while maximizing tire clearance and customization.
*Compatibility and installation notes: Not compatible with body kits; intended for use with suspension lift modifications. Certain vehicle driver-assist systems may not be supported. Not compatible with diesel or turbocharged engine configurations. Winches with similar housings to Warn Zeon 12 may require control box relocation during installation.
| Finish | Satin Powder Coated |
| Brand | Fab Fours |
| Series | Matrix |
| Box Height | 27 in |
| Box Width | 42 in |
| Box Length | 90 in |
| Box Weight | 235 lbs |
| Color | Black |
| Installation side | Front |
| Material | Steel |
|
Fitment
Show all |
2022||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2023||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||Chevrolet||Silverado 1500, 2025||Chevrolet||Silverado 1500, 2026||Chevrolet||Silverado 1500
|
| С защитной сеткой | Нет |
| С центральной дугой | Да |
| Крепление под лебёдку | Да |
| Совместимость с лебёдкой | Да |
| Буксировочные шаклы | Да |
| Совместимо с парковочными | Нет |
| С защитной дугой | Нет |
