$0
Elevate capability and confidence with a performance lift system that pairs precisely tuned lift springs and sport shocks with height-adjustable clips for added tire clearance and balanced control on and off the road.
| Lift height, rear | 3" |
| Lift height, front | 3" |
| Brand | Eibach |
| Note | Extended End Links required with installation. Part# AK41-51-024-01-20 (front pair) & AK41-51-024-01-02 (rear pair). Extended Front and Rear Brake Lines Required. Front and rear adjustable track bars, or track bar relocation brackets recommended. |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Truck Lift Stage 1 |
| Installation side | Front, Rear |
| Lift Height, inch | 3" x 3" |
| Quantity | Kit |
| Box Height | 9 in |
| Box Width | 19.625 in |
| Box Length | 30.125 in |
| Box Weight | 73.85 lbs |
| Submodel | Rubicon |
|
Fitment
Show all |
2020||Jeep||Gladiator JT, 2021||Jeep||Gladiator JT, 2022||Jeep||Gladiator JT, 2023||Jeep||Gladiator JT, 2024||Jeep||Gladiator JT, 2025||Jeep||Gladiator JT
|
