$0
Eibach PRO-TRUCK-LIFT STAGE 1 combines lift springs and sport shocks with height-adjustable perches to increase tire clearance and enhance on- and off-road performance.
| Applications | Front | Rear |
| 2003-2009 Dodge 2500 4WD | +2.75" | +0-1" |
| 2010-2012 Ram 3500 4-Door 6.7L Cummins Diesel 4WD | Excludes Dually | +2.0" | +0-1" |
* Excludes dually models where noted.
| Lift height, rear | 0-1" |
| Lift height, front | 2-2.75" |
| Brand | Eibach |
| Note | Includes Pro-Truck Lift Springs and Pro-Truck Sport Shocks. |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Truck Lift Stage 1 |
| Installation side | Front, Rear |
| Lift Height, inch | 2-2.75" x 0-1" |
| Quantity | Set of 4 Shocks + 2 Front Springs |
| Box Height | 9 in |
| Box Width | 19.625 in |
| Box Length | 30.125 in |
| Box Weight | 71.64 lbs |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2007||Dodge||Ram 2500, 2008||Dodge||Ram 2500, 2009||Dodge||Ram 2500, 2006||Dodge||Ram 2500, 2005||Dodge||Ram 2500, 2004||Dodge||Ram 2500, 2003||Dodge||Ram 2500, 2012||Ram||3500, 2011||Ram||3500, 2009||Ram||2500, 2008||Ram||2500, 2007||Ram||2500, 2006||Ram||2500, 2005||Ram||2500, 2004||Ram||2500, 2003||Ram||2500, 2010||Ram||3500
|
| Submodel | Single Rear Wheel |
