$0
Eibach PRO-TRUCK SPORT SHOCKS feature a mono-tube design that delivers improved control and damping performance on and off the road.
* Compatible with lifted suspensions from 0–3".
| Lift height, front | 0-3" |
| Brand | Eibach |
| Note | Can accommodate lifted suspensions between 0-3" |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Truck Sport |
| Shock Type | Monotube |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 0-3" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Quantity | Single |
| Box Height | 4.2 in |
| Box Width | 4.4 in |
| Box Length | 33 in |
| Box Weight | 6.2 lbs |
|
Fitment
Show all |
1991||Toyota||Land Cruiser 80, 1992||Toyota||Land Cruiser 80, 1993||Toyota||Land Cruiser 80, 1994||Toyota||Land Cruiser 80, 1995||Toyota||Land Cruiser 80, 1996||Toyota||Land Cruiser 80, 1997||Toyota||Land Cruiser 80
|
