$0
Precision-engineered shock absorbers designed to enhance control and comfort for your truck. Built for durability and consistent performance on and off the road.
| Applications | Front | Rear |
| 1999-2016 Ford F-250 Super Duty 2WD | N/A | N/A |
| 1999-2004 Ford F-350 Super Duty 2WD | N/A | N/A |
| 2005-2016 Ford F-350 Super Duty 2WD | N/A | N/A |
| Lift height, rear | 0" |
| Brand | Eibach |
| Note | Performance OE Replacement Shock |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Truck |
| Shock Type | Monotube |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 0" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Quantity | Single |
| Box Height | 3.5 in |
| Box Width | 3.5 in |
| Box Length | 30.75 in |
| Box Weight | 6 lbs |
| Drive Type | RWD |
|
Fitment
Show all |
2008||Ford||F-250, 2009||Ford||F-250, 2010||Ford||F-250, 2011||Ford||F-250, 2012||Ford||F-250, 2013||Ford||F-250, 2014||Ford||F-250, 2015||Ford||F-250, 2016||Ford||F-250, 2008||Ford||F-350, 2009||Ford||F-350, 2010||Ford||F-350, 2011||Ford||F-350, 2012||Ford||F-350, 2013||Ford||F-350, 2014||Ford||F-350, 2015||Ford||F-350, 2016||Ford||F-350, 2007||Ford||F-250, 2007||Ford||F-350, 2006||Ford||F-250, 2006||Ford||F-350, 2005||Ford||F-250, 2005||Ford||F-350, 2004||Ford||F-250, 2004||Ford||F-350, 2003||Ford||F-250, 2003||Ford||F-350, 2002||Ford||F-250, 2002||Ford||F-350, 2001||Ford||F-250, 2001||Ford||F-350, 2000||Ford||F-250, 2000||Ford||F-350, 1999||Ford||F-250, 1999||Ford||F-350
|
