$0
Eibach PRO-TRUCK SPORT SHOCKS feature a mono-tube design engineered to deliver precise control and confident damping performance on and off the road.
| Applications | Front | Rear |
| 2009-2013 Ford F-150 2WD | N/A | +0-1.5" |
| 2014-2014 Ford F-150 2WD | N/A | +0-1.5" |
| Lift height, rear | 0-1.5" |
| Brand | Eibach |
| Note | Can accommodate lifted suspensions between 0-1.5" |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Truck Sport |
| Shock Type | Monotube |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 0-1.5" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Quantity | Single |
| Box Height | 3 in |
| Box Width | 3 in |
| Box Length | 30 in |
| Box Weight | 5.29 lbs |
| Drive Type | RWD |
|
Fitment
Show all |
2009||Ford||F-150, 2010||Ford||F-150, 2011||Ford||F-150, 2012||Ford||F-150, 2013||Ford||F-150, 2014||Ford||F-150
|
