$0
Engineered for confidence on and off the road, the Eibach PRO-LIFT-KIT-HD enhances ride height and accommodates larger wheel and tire setups while maintaining stable, predictable handling.
| Applications | Front | Rear |
| 2003-2009 Toyota 4Runner V6 4.0L 2WD/4WD | N/A | +1.5-1.0" |
| 2003-2009 Toyota 4Runner V6 4.0L 2WD/4WD | w/X-REAS | N/A | +1.5-1.0" |
| 2006-2009 Toyota FJ Cruiser Base | N/A | +1.5-1.0" |
| 2010-2014 Toyota FJ Cruiser Base | N/A | +1.5-1.0" |
| Lift height, rear | 1-1.5" |
| Brand | Eibach |
| Note | Rear Springs Only. Must be used with Eibach Pro-Truck Sport Rear Shocks. Only meant for vehicles with additional weight in the rear (200-400lbs) |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Lift Kit HD |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 1-1.5" |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 7.2 in |
| Box Width | 15.2 in |
| Box Length | 17.1 in |
| Box Weight | 23.8 lbs |
|
Fitment
Show all |
2006||Toyota||FJ Cruiser, 2007||Toyota||FJ Cruiser, 2008||Toyota||FJ Cruiser, 2009||Toyota||FJ Cruiser, 2010||Toyota||FJ Cruiser, 2011||Toyota||FJ Cruiser, 2012||Toyota||FJ Cruiser, 2013||Toyota||FJ Cruiser, 2014||Toyota||FJ Cruiser, 2003||Toyota||4Runner, 2004||Toyota||4Runner, 2005||Toyota||4Runner, 2006||Toyota||4Runner, 2007||Toyota||4Runner, 2008||Toyota||4Runner, 2009||Toyota||4Runner
|
