$0
Enhance handling and appearance without sacrificing ride comfort. This suspension upgrade lowers the center of gravity for improved stability and response.
| Applications | Front | Rear |
| 2022-2025 Ford Maverick Hybrid 2.5L FWD C2 | -2.5" | -3.5" |
| 2022-2025 Ford Maverick 2.0L EcoBoost FWD C2 | -2.0" | -3.5" |
| Lift height, rear | -3.5" |
| Lift height, front | -2-2.5" |
| Brand | Eibach |
| Note | Designed for use with OE shocks |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Kit |
| Installation side | Front, Rear |
| Lift Height, inch | -2-2.5" x -3.5" |
| Quantity | Set of 4pcs |
| Box Height | 7.8 in |
| Box Width | 16.5 in |
| Box Length | 26.1 in |
| Box Weight | 31.9 lbs |
| Submodel | 2.0L L4 Gas, 2.5L L4 Gas |
| Drive Type | FWD |
|
Fitment
Show all |
2022||Ford||Maverick, 2023||Ford||Maverick, 2024||Ford||Maverick, 2025||Ford||Maverick
|
