$0
Enhance load-carrying capability with threaded, height-adjustable spring perches that fine-tune ride height and maximize ground clearance.
* For vehicles with 400 lbs of added weight.
| Applications | Front | Rear |
| Lift height, rear | 0.5-2" |
| Brand | Eibach |
| Note | Approximate range of lift with 400lbs of added rear weight. Adjuster has 38mm of adjustment. FOR NON AIRBAG EQUIPPED VEHICLES |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 0.5-2" |
| Quantity | Pair of Rear Springs + Adjusters + Bump Stop Kit |
| Box Height | 7.4 in |
| Box Width | 15.8 in |
| Box Length | 25.6 in |
| Box Weight | 33.1 lbs |
|
Fitment
Show all |
2010||Toyota||Prado 150, 2011||Toyota||Prado 150, 2012||Toyota||Prado 150, 2013||Toyota||Prado 150, 2014||Toyota||Prado 150, 2019||Lexus||GX460, 2018||Lexus||GX460, 2017||Lexus||GX460, 2016||Lexus||GX460, 2015||Lexus||GX460, 2014||Lexus||GX460, 2013||Lexus||GX460, 2012||Lexus||GX460, 2011||Lexus||GX460, 2010||Lexus||GX460, 2020||Lexus||GX460, 2021||Lexus||GX460, 2022||Lexus||GX460, 2023||Lexus||GX460, 2015||Toyota||Prado 150, 2016||Toyota||Prado 150, 2017||Toyota||Prado 150, 2018||Toyota||Prado 150, 2019||Toyota||Prado 150, 2020||Toyota||Prado 150, 2021||Toyota||Prado 150, 2022||Toyota||Prado 150, 2023||Toyota||Prado 150
|
