$0
The BORLA® H-Pipe replaces the Merge X-Pipe in select BORLA® 3" Cat-Back™ systems to blend exhaust pulses from both sides of the engine for improved performance and an aggressive H-pipe tone.
*Use ONLY with BORLA® Cat-Back systems listed: 140742, 140743, 140745, 140746, 140960, 140961, 140962, 140963, 140964, 140965, 140969, 140970 (all tip options). Fits 2018–2026 Ford Mustang GT and 2024–2025 Mustang Dark Horse 5.0L V8, automatic or manual transmission, coupe or convertible, with or without Active Valve Exhaust. Replaces the Merge X-Pipe and provides the distinctive H-pipe sound.
| Transmission | Manual, Automatic |
| Submodel | 5.0L V8 Gas |
| Submodel | Convertible, Coupe |
| Submodel | GT, Dark Horse |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 8.1 lbs |
| Box Length | 23.7 in |
| Box Width | 9.8 in |
| Box Height | 5.8 in |
|
Fitment
Show all |
2018||Ford||Mustang, 2019||Ford||Mustang, 2020||Ford||Mustang, 2021||Ford||Mustang, 2022||Ford||Mustang, 2023||Ford||Mustang, 2024||Ford||Mustang, 2025||Ford||Mustang, 2026||Ford||Mustang
|
