$0
The BORLA® S-Type Cat-Back™ 140944 is a 3" diameter high-clearance exhaust system engineered for off-roading, overlanding, and rock crawling. It delivers a sportier sound with minimal drone, featuring a single 3" brushed T-304 stainless steel turn-down tailpipe and precision construction for improved flow and performance.
*Application and installation notes: Fits 2023–2026 Chevrolet Colorado and GMC Canyon with 2.7L turbocharged 4-cylinder, automatic transmission, 2WD/4WD, Crew Cab with short bed (5'2") and 131.4" wheelbase. Includes ZR2 and AT4X models. Installation requires cutting the original equipment (O.E.) exhaust system.
| Transmission | Automatic |
| Sound Level | Moderate |
| Submodel | 2.7L L4 Gas |
| Series | S-Type |
| Submodel | Crew Cab |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Submodel | ZR2, AT4X |
| Submodel | 5'2" Bed |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 58.5 lbs |
| Box Length | 58.2 in |
| Box Width | 17.1 in |
| Box Height | 15.8 in |
|
Fitment
Show all |
2023||Chevrolet||Colorado, 2023||GMC||Canyon, 2024||Chevrolet||Colorado, 2024||GMC||Canyon, 2025||Chevrolet||Colorado, 2025||GMC||Canyon, 2026||Chevrolet||Colorado, 2026||GMC||Canyon
|
