The BORLA 140943BC S-Type Cat-Back™ exhaust is engineered for the 2.7L turbocharged Colorado and Canyon trucks to deliver a sportier, more engaging exhaust note with minimal cabin drone. Built from T-304 stainless steel with precision CNC construction and ultra-smooth mandrel bends, this system improves exhaust flow and responsiveness while maintaining long-term durability.
For appearance care, avoid using stainless-steel polishes on black chrome tips; clean the tips with hot water and a microfiber cloth to preserve the finish.
*Includes ZR2 & AT4X models. Installation requires cutting the Original Equipment (O.E.) exhaust system. Fits 2023–2026 Chevrolet Colorado / GMC Canyon 2.7L 4‑cylinder turbo; Automatic transmission; 2WD & 4WD; Crew Cab with short bed (5'2"); 131.4" wheelbase.
| Transmission | Automatic |
| Sound Level | Moderate |
| Submodel | 2.7L L4 Gas |
| Series | S-Type |
| Submodel | Crew Cab |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Submodel | 5'2" Bed |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 67.2 lbs |
| Box Length | 58.7 in |
| Box Width | 17.3 in |
| Box Height | 16.2 in |
|
Fitment
Show all |
2023||Chevrolet||Colorado, 2023||GMC||Canyon, 2024||Chevrolet||Colorado, 2024||GMC||Canyon, 2025||Chevrolet||Colorado, 2025||GMC||Canyon, 2026||Chevrolet||Colorado, 2026||GMC||Canyon
|
