$0
This BORLA® Cat-Back system is engineered to enhance power, sound and durability for the Ford F-150 equipped with the 5.0L engine. It delivers the popular S-Type sound with no drone and replaces the single factory tailpipe with a split rear exit featuring single 4" round black chrome tips on each side.
Multiple system configurations are available to suit preferred sound level, tip finish and exit style.
*Compatibility/installation notes: Fits 2021–2026 Ford F-150 5.0L V8 (2WD & 4WD). Does not fit Tremor or Black Appearance Package-equipped vehicles. Regular Cab vehicles with the long bed (8' 2") and 141.5" wheelbase require an adapter for proper installation.
| Transmission | Automatic |
| Sound Level | Moderate |
| Submodel | 5.0L V8 Gas |
| Series | S-Type |
| Submodel | Regular Cab |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Submodel | 6'7" Bed, 8' Bed |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 60.5 lbs |
| Box Length | 59.3 in |
| Box Width | 15.6 in |
| Box Height | 13.2 in |
|
Fitment
Show all |
2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150, 2026||Ford||F-150
|
