The BORLA® Cat-Back™ system delivers the classic S-Type exhaust note with minimal in-cabin drone, engineered for performance, durability, and a refined finish. Built from premium T-304 stainless steel with ultra-smooth mandrel bends and precision CNC manufacturing, this system maximizes flow and helps unlock horsepower, torque, and improved fuel efficiency.
*Compatible vehicles and installation notes: This system fits 2016–2023 Toyota Tacoma 3.5L V6, automatic or manual transmission, 2- & 4-wheel drive for Extended (Access) Cab with Long Bed (6' 1") — 127.4" wheelbase, and Crew (Double) Cab with Standard Bed (5' 1") — 127.4" wheelbase. The system can also be used on Crew (Double) Cab with Long Bed (6' 1") — 140.6" wheelbase but requires Adapter 60593. A High Clearance Y-Pipe (60699) is available for use with this system; installation of 60699 requires cutting the original equipment (O.E.) exhaust system.
| Transmission | Manual, Automatic |
| Sound Level | Moderate |
| Submodel | 3.5L V6 Gas |
| Series | S-Type |
| Submodel | Double Cab, Access Cab |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Submodel | 5'1" Bed, 6'2" Bed |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 36.8 lbs |
| Box Length | 44.1 in |
| Box Width | 20.8 in |
| Box Height | 11.2 in |
|
Fitment
Show all |
2016||Toyota||Tacoma, 2017||Toyota||Tacoma, 2018||Toyota||Tacoma, 2019||Toyota||Tacoma, 2020||Toyota||Tacoma, 2021||Toyota||Tacoma, 2022||Toyota||Tacoma, 2023||Toyota||Tacoma
|
