$0
This BORLA Cat-Back exhaust delivers an aggressive sound without in-cabin drone, flowing from a 3" inlet into dual 2.25" outlets and exiting through 4" bright chrome T-304 stainless steel tips. A black chrome tip finish is also available.
*Compatibility and installation notes: Fits select 2015–2020 Ford F-150 models (specific engine and model year restrictions apply). Excludes Raptor. Compatible with 2- and 4-wheel drive and automatic transmissions where specified. Adapter 60556 is required for Crew Cab with Standard Bed (156.8" wheelbase). Adapter 60564 is required for Extended Cab with Long Bed (163.7" wheelbase). Verify vehicle engine, cab, bed and wheelbase before ordering.
| Transmission | Automatic |
| Sound Level | Aggressive |
|
Submodel
Show all |
5.0L V8 Gas, 2.7L V6 Gas, 3.3L V6 Gas, 3.5L V6 EcoBoost
|
| Series | Atak |
| Submodel | SuperCab, SuperCrew |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Submodel | 5'7" Bed, 6'7" Bed |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 53.8 lbs |
| Box Length | 60.9 in |
| Box Width | 15.6 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2015||Ford||F-150, 2016||Ford||F-150, 2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
