The AMP Research PowerStep™ Smart Series combines power-retractable running boards with wireless smartphone integration, delivering advanced features, effortless operation, and heavy-duty build quality.
Durable construction features anodized cast-aluminum steps and hinges, corrosion-resistant stainless steel hinge pins, and military-grade PTFE-coated step surfaces to resist wear and corrosion for years of service.
The boards automatically deploy when a door opens and retract when the door closes. The integrated smartphone app provides manual override for deploying, retracting, or locking the steps for cleaning or off-road use, while integrated LED courtesy lights and an extra-wide step area improve accessibility.
*Includes a vehicle-specific installation guide and mount kit. Simple plug-and-play integration uses the OBDII module. A smartphone is required for app control. Professional installation is recommended.
| Step width | 6 Inch |
| Note | Installation requires drilling |
| Finish | Textured Black Powder Coat |
| Color | Black |
| Note | Is NOT compatible on RAM 1500 Classic DS Body (W/5-Lug Wheels) |
| Note | Boards will need to be trimmed on Regular Cab & Double Cab models |
| Brand | AMP Research |
| Series | PowerStep Smart |
| Material | Aluminum |
| Submodel | Crew Cab, Quad Cab |
| Box Weight | 65 lbs |
| Box Length | 88 in |
| Box Width | 12.8 in |
| Box Height | 7.5 in |
|
Submodel
Show all |
6.2L V8 Gas, 3.0L V6 Diesel, 3.6L V6 Gas, 5.7L V8 Gas
|
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2020||Dodge||Ram 1500, 2019||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2020||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2023||Ram||1500, 2019||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500, 2024||Dodge||Ram 1500, 2024||Ram||1500
|
