$0
The AMP Research PowerStep XTreme running boards are heavy-duty, power-retractable steps engineered for extreme environments. Built with rugged materials and a dual-motor design, they provide reliable, automatic deployment and maximum traction for easier vehicle access in harsh conditions.
*Vehicle-specific fitment ensures a precise fit and finish. Newer applications feature a Plug-N-Play harness that connects to the vehicle OBD-II port. Mounts to the vehicle's rocker panel and includes a vehicle-specific installation guide and mount kit. Professional installation is recommended for proper alignment and operation.
| Step width | 6 Inch |
| Finish | Textured Black Powder Coat |
| Color | Black |
| Note | Boards will need to be trimmed on Tundra Double Cab |
| Note | Drilling is required for installation |
| Brand | AMP Research |
| Series | PowerStep XTreme |
| Material | Aluminum |
| Submodel | CrewMax, Double Cab |
| Box Weight | 70 lbs |
| Box Length | 88 in |
| Box Width | 12 in |
| Box Height | 7 in |
| Submodel | 3.5L V6 Twin-Turbo |
|
Fitment
Show all |
2022||Toyota||Tundra, 2023||Toyota||Tundra, 2024||Toyota||Tundra, 2025||Toyota||Tundra
|
