$0
The AMP Research PowerStep XTreme running boards are heavy-duty, power-retractable steps engineered for extreme environments. Built with rugged materials and a dual-motor design, they provide reliable, automatic deployment and maximum traction for easier vehicle access in harsh conditions.
*Vehicle-specific fitment ensures a precise fit and finish. Newer applications feature a Plug-N-Play harness that connects to the vehicle OBD-II port. Mounts to the vehicle's rocker panel and includes a vehicle-specific installation guide and mount kit. Professional installation is recommended for proper alignment and operation.
| Step width | 6 Inch |
| Note | NOT compatible on Chassis Cab models with Diesel Engines |
| Finish | Textured Black Powder Coat |
| Color | Black |
| Note | HD models equipped with Factory Air Ride Suspension requires Air Tank Relocation Kit for Installation |
| Note | NOT compatible on RAM 1500 New Body models W/6-Lug Wheels (DT Body Style) |
| Note | NOT compatible on 2019 & up HD models with gas engines |
| Brand | AMP Research |
| Series | PowerStep XTreme |
| Material | Aluminum |
|
Submodel
Show all |
Mega Cab, Regular Cab, Crew Cab, Quad Cab
|
| Box Weight | 68 lbs |
| Box Length | 82 in |
| Box Width | 13 in |
| Box Height | 8 in |
|
Submodel
Show all |
3.0L V6 Diesel, 3.6L V6 Gas, 5.7L V8 Gas, 6.7L L6 Diesel, 6.4L V8 Gas
|
|
Fitment
Show all |
2018||Dodge||Ram 1500, 2018||Dodge||Ram 2500, 2019||Dodge||Ram 2500, 2020||Dodge||Ram 2500, 2018||Dodge||Ram 3500, 2019||Dodge||Ram 3500, 2020||Dodge||Ram 3500, 2021||Dodge||Ram 1500 Classic, 2020||Dodge||Ram 1500 Classic, 2019||Dodge||Ram 1500 Classic, 2021||Dodge||Ram 2500, 2021||Dodge||Ram 3500, 2018||Ram||1500, 2021||Ram||1500 Classic, 2020||Ram||1500 Classic, 2019||Ram||1500 Classic, 2021||Ram||2500, 2021||Ram||3500, 2020||Ram||2500, 2020||Ram||3500, 2019||Ram||2500, 2019||Ram||3500, 2018||Ram||2500, 2018||Ram||3500, 2022||Ram||1500 Classic, 2022||Dodge||Ram 1500 Classic, 2022||Dodge||Ram 2500, 2022||Ram||2500, 2022||Dodge||Ram 3500, 2022||Ram||3500, 2023||Dodge||Ram 2500, 2023||Dodge||Ram 3500, 2023||Ram||2500, 2023||Ram||3500, 2023||Ram||1500 Classic, 2023||Dodge||Ram 1500 Classic, 2024||Dodge||Ram 3500, 2024||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 2500, 2024||Ram||2500, 2024||Dodge||Ram 1500 Classic, 2024||Ram||1500 Classic
|
