$0
The AMP Research PowerStep XTreme running boards are heavy-duty, power-retractable steps engineered for extreme environments. Built with rugged materials and a dual-motor design, they provide reliable, automatic deployment and maximum traction for easier vehicle access in harsh conditions.
*Vehicle-specific fitment ensures a precise fit and finish. Newer applications feature a Plug-N-Play harness that connects to the vehicle OBD-II port. Mounts to the vehicle's rocker panel and includes a vehicle-specific installation guide and mount kit. Professional installation is recommended for proper alignment and operation.
| Step width | 6 Inch |
| Note | Will not fit Chassis Cab models |
| Finish | Textured Black Powder Coat |
| Color | Black |
| Note | Drilling is required for installation |
| Note | W/O OE Air Ride Suspension |
| Note | Will Not Fit Mega Cab Models With Air Ride Suspension |
| Brand | AMP Research |
| Series | PowerStep XTreme |
| Material | Aluminum |
|
Submodel
Show all |
Mega Cab, Regular Cab, Crew Cab, Quad Cab
|
| Box Weight | 66 lbs |
| Box Length | 81.5 in |
| Box Width | 13 in |
| Box Height | 8 in |
|
Submodel
Show all |
3.0L V6 Diesel, 3.6L V6 Gas, 5.7L V8 Gas, 4.7L V8 Gas, 6.7L L6 Diesel, 6.4L V8 Gas
|
|
Fitment
Show all |
2013||Dodge||Ram 1500, 2014||Dodge||Ram 1500, 2015||Dodge||Ram 1500, 2016||Dodge||Ram 1500, 2017||Dodge||Ram 1500, 2013||Dodge||Ram 2500, 2014||Dodge||Ram 2500, 2015||Dodge||Ram 2500, 2016||Dodge||Ram 2500, 2017||Dodge||Ram 2500, 2013||Dodge||Ram 3500, 2014||Dodge||Ram 3500, 2015||Dodge||Ram 3500, 2016||Dodge||Ram 3500, 2017||Dodge||Ram 3500, 2017||Ram||1500, 2016||Ram||1500, 2015||Ram||1500, 2014||Ram||1500, 2013||Ram||1500, 2017||Ram||2500, 2017||Ram||3500, 2016||Ram||2500, 2016||Ram||3500, 2015||Ram||2500, 2015||Ram||3500, 2014||Ram||2500, 2014||Ram||3500, 2013||Ram||2500, 2013||Ram||3500
|
