$0
The AMP Research PowerStep™ XL is a heavy-duty, power-retractable running board engineered for oversized and lifted applications. It retains the proven PowerStep design with a more rugged housing and a longer drop to provide easier entry and a bold appearance for lifted trucks. Constructed from durable die-cast aluminum with an anodized, military-grade PTFE finish, the PowerStep™ XL combines strength, corrosion resistance, and low weight.
*Includes vehicle-specific installation guide, mount kit, and hardware. Mounts to the vehicle's rocker panel and connects to the OBDII port via a Plug-N-Play module. Professional installation is recommended for proper fitment and operation.
| Connection type | With Plug and Play Kit |
| Step width | 6 Inch |
| Note | Installation requires drilling |
| Finish | Textured Black Powder Coat |
| Color | Black |
| Note | Is NOT compatible on RAM 1500 New Body models W/6-Lug Wheels (DT Body Style) |
| Note | Will NOT fit Chassis Cab models |
| Brand | AMP Research |
| Series | PowerStep XL |
| Material | Aluminum |
| Submodel | Crew Cab |
| Box Weight | 111.1 lbs |
| Box Length | 93.2 in |
| Box Width | 14 in |
| Box Height | 12.8 in |
|
Submodel
Show all |
3.0L V6 Diesel, 3.6L V6 Gas, 5.7L V8 Gas, 6.7L L6 Diesel, 6.4L V8 Gas
|
|
Fitment
Show all |
2018||Dodge||Ram 1500, 2018||Dodge||Ram 2500, 2019||Dodge||Ram 2500, 2020||Dodge||Ram 2500, 2018||Dodge||Ram 3500, 2019||Dodge||Ram 3500, 2020||Dodge||Ram 3500, 2021||Dodge||Ram 1500 Classic, 2020||Dodge||Ram 1500 Classic, 2019||Dodge||Ram 1500 Classic, 2021||Dodge||Ram 2500, 2021||Dodge||Ram 3500, 2018||Ram||1500, 2021||Ram||1500 Classic, 2020||Ram||1500 Classic, 2019||Ram||1500 Classic, 2021||Ram||2500, 2021||Ram||3500, 2020||Ram||2500, 2020||Ram||3500, 2019||Ram||2500, 2019||Ram||3500, 2018||Ram||2500, 2018||Ram||3500, 2022||Ram||1500 Classic, 2022||Dodge||Ram 1500 Classic, 2022||Dodge||Ram 2500, 2022||Ram||2500, 2022||Dodge||Ram 3500, 2022||Ram||3500, 2023||Dodge||Ram 2500, 2023||Dodge||Ram 3500, 2023||Ram||2500, 2023||Ram||3500, 2023||Ram||1500 Classic, 2023||Dodge||Ram 1500 Classic, 2024||Dodge||Ram 3500, 2024||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 2500, 2024||Ram||2500, 2024||Dodge||Ram 1500 Classic, 2024||Ram||1500 Classic
|
