$0
The AMP Research PowerStep™ XL is a heavy-duty, power-retractable running board engineered for oversized and lifted applications. It retains the proven PowerStep design with a more rugged housing and a longer drop to provide easier entry and a bold appearance for lifted trucks. Constructed from durable die-cast aluminum with an anodized, military-grade PTFE finish, the PowerStep™ XL combines strength, corrosion resistance, and low weight.
*Includes vehicle-specific installation guide, mount kit, and hardware. Mounts to the vehicle's rocker panel and connects to the OBDII port via a Plug-N-Play module. Professional installation is recommended for proper fitment and operation.
| Connection type | Without Plug and Play Kit |
| Step width | 6 Inch |
| Finish | Textured Black Powder Coat |
| Color | Black |
| Note | No drilling required for installation |
| Brand | AMP Research |
| Series | PowerStep XL |
| Material | Aluminum |
| Submodel | SuperCrew |
| Box Weight | 113 lbs |
| Box Length | 93 in |
| Box Width | 13 in |
| Box Height | 12 in |
| Submodel | 4.6L V8 Gas, 5.4L V8 Gas, 4.2L V6 Gas |
|
Fitment
Show all |
2004||Ford||F-150, 2005||Ford||F-150, 2006||Ford||F-150, 2007||Ford||F-150, 2008||Ford||F-150
|
