$0
The AMP Research BedStep is a retractable rear-corner truck step that provides a wide, non-slip surface for easy bed access and efficient loading and unloading of cargo.
*Simple bolt-on installation on most applications. Step orientation may vary. Some drilling may be required.
| Note | Driver Side Mounted |
| Finish | Textured Black Powder Coat |
| Color | Black |
| Note | Step orientation may vary — see installation guide |
| Note | Excludes RAM TRX models |
| Note | Is NOT compatible on RAM 1500 Classic models (DS Body Style) |
| Brand | AMP Research |
| Series | BedStep |
| Material | Aluminum |
| Submodel | Crew Cab, Quad Cab |
| Box Weight | 14.1 lbs |
| Box Length | 22.4 in |
| Box Width | 9.7 in |
| Box Height | 7.1 in |
| Submodel | 3.0L V6 Diesel, 3.6L V6 Gas, 5.7L V8 Gas |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2020||Dodge||Ram 1500, 2019||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2020||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2023||Ram||1500, 2019||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500, 2024||Dodge||Ram 1500, 2024||Ram||1500
|
